Contact Me By Clicking "view my complete profile"

Contact Me By Clicking "view my complete profile"

Monday, August 15, 2011

August 2011 Preps, Halfway Through!

I know some of you have seen this and some of you haven't. This is the quick pic of our canning. There was 1 full case to the side that I coudn't include in the photo because I didn't want the table to bow lol.

We've been canning since March 20th and have given away about 20 jars. But we still have 22.5 cases of canned food. It is the best addiction ever and it puts your mind at ease to look at the "food room"

Lemon Juice and Acetone...keep it on the shelves, keep notebooks too folks.

I really try to buy domestically made stuff.

Last week this chicken was only 1.89 a lb. But this last WEEKEND boneless skinless breast was only $1.49, the drumsticks and thighs were only .68 cents a lb. UNBELIEVABLE.

Tonight we also went to purchase more ground chuck (our local store here does 90%lean for chuck) and it was holding at $1.88/lb. All I know is that I have this feeling that prices are going to hike astronomically because our prices here are UNBELIEVABLY cheap.

Canning Chicken is one of my favorite things out there. I like how it looks, how it makes the house smell and how it tastes.

I already reviewed this. Just click on the receipt below so you can feel the amazement.

There's my jardiniere and peaches in the background. I just have to keep it up.

Proof is in the Pudding.

Click on it twice to enlarge the pic.

Walgreen's is getting harder and harder to hustle.

Contact Solution: 8 bucks with instant $8 rebate
BPA free baby spoons: $1.09 clearance
Lindt Choco Truffles: $1.50 each
Aquafresh Whitening: $1.29 clearance
Johnson 500pc Q tips: $1.99

I recently started watching youtube videos on how to make your own laundry soap. Last week while I was out shopping I was just keeping an eye out for Fels Naptha/Octagon soap. I didn't find any here in the West Valley so I stocked the Lirio laundry bars (white for whites and yellow for coloured clothes)

The fels is only $1.39 at Food City in the East Valley and the 400g lirio is only .89 cents

The borax was about 2.60 a box and the washing soda is close to $3 a box. Even just having this much would make at least 110 gallons of laundry soap following the most basic recipe.

We stopped by Wally World to pick up my briquets for my brother. Well Mr.Man and I habitually cruise their clearance. Well I saw this coconut oil but I said it's still pricey. Well as we walked away from it this little Asian lady made eyes at him and said What do you Want Hunny I will mark it down for you! He said I will take these for $2...she said Ohhh only $2.50 is my Max Hunny. He said, "I'll TAKE em"

I was helping my brother organize his pantry, house and garage and I found this 25 compartment organizer thrown in the corner of his 3 car garage. I noticed the corner just needed a bit of duct tape and said Hey Can I take this and he said take it.

I'm going to use it to divvy out my first aid kit a bit. The other week Mr.Man got a pretty deep thumb cut and I had to dig inconveniently.

I had that $8 coupon for walgreens. So I went in there to use it before it expired. I found these baby wipes 3 - 100 packs for only $2.50. I also found Keri Lotion for 5.99 with a $5 rebate. Next to Cetaphil and Jergens, Keri is my next choice. I ended up paying $4.78 and they gave me a $5 instant rebate. LOL.

The white choco nestle chips were only 95 cents each at the local dollar store.

Hydrogen Peroxide was only 99 cents a quart at the 99 cent only store. That is one of the best prices I've seen for 32 ounces. We still have a few cases of hydrogen peroxide so I figured 5 quarts would suffice.

We went to the East Valley to drop off some canned stuff and things I got for the Father In Law while I was in Asia. I was really pushing my luck asking Mr.Man to stop at the Asian store when he barely got off a flight from a 4 day bachelor party. But he's a good sport and he went.

The sake was only $6.47 a bottle but they only had 2 left. I also picked up shredded seaweed, wasabi powder, toasted black sesame and salt, green tea incense and good rice flour.

While contemplating what to can I decided to throw a batch of creamcheese brownies for the boys and girls at Arizona Shootersworld - since they are SO nice to us.

While that baked I went outside to push the cucumbers aka WEEDS around - and don't you know I found a cucumber. A nice big 8 inch one that was happy to see me...

I looked again and saw this 5 inch one...

And sleeping under the other side was one more.

It's not much but at least our ghetto garden finally yielded something. I just wanted to can SOMETHING from our first gardening attempt. Looks like I'm gonna get my chance. Thank you Bees for working and thank you Mr.Man for not giving up!


  1. You are a wonder, She Chef! I've been canning some and storing food but I'm running out of room. Where do you keep your canned goods? I'm thinking I need a root cellar...Thanks for the great tips!

  2. @Kate: Thanks So Much Lady! If you can make a root cellar shoot - I'd do it. We live in AZ so it's not possible for us. I have currently been keeping them in an unused room in our house. I selected the coolest darkest room in the house. You have me dreaming of a root cellar now. :)